Truskawki, a dieta — właściwości prozdrowotne!

Ocena
0.00

Właściwości prozdrowotne truskawek w diecie są nieocenione. Zawierają one polifenole jak wszystkie owoce z grupy jagodowych. Zawarte w nich flawonoidy obniżają poziom cukru we krwi, co jest dobrą wiadomością dla osób borykających się z cukrzycą. Poprawiają pamięć i zdolności poznawcze, poza tym wspaniale wpływają na serce i cały układ krwionośny. I co jest niezwykle pożądane, mają wiele zastosowań w kuchni!

Najsmaczniejszy owoc — właściwości prozdrowotne truskawek!

Truskawki są nie tylko smaczne, ale gwarantują także wiele różnych właściwości prozdrowotnych. Rekomendowane są dla reumatyków, osobom cierpiącym na dolegliwości wątrobowe, a także tym, którzy cierpią na dolegliwości nerek. Wykazują działanie moczopędne. Truskawki mają zbawienny wpływ na serce, pomagają obniżyć złowrogi cholesterol, a także ciśnienie tętnicze. Powyższe informacje mogą być zaskakujące, bo mają słodki smak, a przy tym wykazują małą wartość kaloryczną. Skutecznie poprawiają apetyt i ograniczają pragnienie! Niewiele osób jest tego świadomych, ale truskawki są pomocne przy zwalczaniu niewielkich dolegliwości gardła.

Truskawki są prawdziwą bombą witaminową! Dlatego powinny je spożywać osoby dotknięte na anemię. Jednocześnie doskonale wspierają układ odpornościowy!

W jaki sposób przyrządzać truskawki?

Znaleźć można wiele przepisów z truskawkami w roli głównej. Zazwyczaj jada się je z cukrem i śmietaną. Niektórzy uwielbiają robić papkę – wyciskają sok widelcem i mieszają wszystko. Z truskawek można robić również pyszne koktajle. Najprostszy zawiera tylko dwa składniki – mleczko kokosowe i dojrzałe, słodkie owoce. Całość trzeba ze sobą zblendować i gotowe! Do wcześniejszego koktajlu możesz dodać płatki owsiane i w ten sposób zrobisz zdrowe oraz odżywcze śniadanie. Truskawki są świetnym i smakowitym uzupełnieniem wszelkich ciast. Można je jadać nie tylko w słodkiej formie, ale też w bardziej wytrawnej wersji – np. w postaci sosów do mięsnych potraw.

Najlepsze ciekawostki — truskawki!

Czy wiesz, że można spotkać różne odmiany truskawek, w tym także żółtą i białą? Te drugie smakiem przypominają ananasy. Truskawka, jako jedyny owoc dojrzewa jako pierwszy. Zjadanie truskawek pomaga w odchudzaniu, dlatego osoby chcące schudnąć, powinny spożywać je w większej ilości. Owoc jest pokryty setkami pestek, które odpowiadają za wysoką zawartość błonnika. Posiadają więcej witaminy C od cytryn czy pomarańczy!

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Właściwości prozdrowotne truskawek w diecie są nieocenione. Zawierają one polifenole jak wszystkie owoce z grupy jagodowych. Zawarte w nich flawonoidy obniżają poziom cukru we krwi, co jest dobrą wiadomością dla osób borykających się z cukrzycą. Poprawiają pamięć i zdolności poznawcze, poza tym wspaniale wpływają na serce i cały układ krwionośny. I co jest niezwykle pożądane, mają wiele zastosowań w kuchni!Najsmaczniejszy owoc — właściwości prozdrowotne truskawek!Truskawki są nie tylko smaczne, ale gwarantują także wiele różnych właściwości prozdrowotnych. Rekomendowane są dla reumatyków, osobom cierpiącym na dolegliwości wątrobowe, a także tym, którzy cierpią na dolegliwości nerek. Wykazują działanie moczopędne. Truskawki mają zbawienny wpływ na serce, pomagają obniżyć złowrogi cholesterol, a także ciśnienie tętnicze. Powyższe informacje mogą być zaskakujące, bo mają słodki smak, a przy tym wykazuj...