Tracisz ciepło przez okna? Dowiedz się, jak do tego nie dopuścić!

Ocena
0.00

Normy z 2021 roku odnoszące się do okien są trudne do spełnienia. Ich producenci są zobowiązani stosować dodatkowe rozwiązania. Potrójne szyby powinny posiadać solidne ramy oraz być odpowiednio zamontowane. Jak dobrze wiemy, okna wpływają na wizerunek budynku. Ich rozmiar i podział szyb wpływa na wysokość ceny. Warto poświęcić chwilę czasu i zastanowić się, jakie okna będą dla nas najlepsze (dobrze zrobić to w trakcie projektowania budynku). Z poniższego tekstu dowiesz się istotnych informacji o oknach.

Izolacyjność cieplna okien - czy wiesz o niej wszystko?

Na ogół podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją określający jest prawdopodobnie zazwyczaj wspominaną cechą oprócz materiału oraz koloru. Producenci stosują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej kwestii, podając dane tak, aby wypadały one najkorzystniej.

Okna charakteryzują trzy różnorodne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Wskazuje jak wiele energii uchodzi nam przez okna. Z tej przyczyny niższy współczynnik jest bardziej pożądany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech wariantach. Współczynnik dla szyb (najkorzystniejszy), dla profili okiennych oraz całego okna. Fortelem powszechnym przy sprzedaży okien jest wymienianie parametru odnoszącego się tylko do przeszklenia.

Rozmieszczenie okien w budynku - czy robisz to dobrze?

Przepisy budowlane wskazują, które pomieszczenia muszą zostać oświetlone światłem dziennym jak również określają jaki minimalny rozmiar może mieć okno. Umieszczone muszą być w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni mierzonej po podłodze tych pomieszczeń. Jeżeli chodzi o pomieszczenia sanitarne oraz techniczne, takich jak łazienka albo kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje ewentualność rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi być wyposażona we własne przeszklenie bądź być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego.

Najlepsze materiały do produkcji ram okiennych

Chętnie wykorzystywane materiały w ramach okiennych to drewno, PVC i aluminium. PCV, to rozwiązanie stosowane w oknach fasadowych. Ma na to wpływ niewielka cena oraz to, że nie trzeba go specjalnie pielęgnować. Lepiej nie wybierać go do drzwi tarasowych, czy wielkich okien. Wpływ na to mają jego właściwości mechaniczne. PCV nie używa się także w małych oknach. Kolorowe okleiny, czy nakładki z metalu dobrze sprawdzają się w tego rodzaju przeszkleniach.

Dobry lecz drogi materiał, to drewno. Stosuje się go do okien dachowych i wielkich rozmiarów przeszkleń. Wadą jest potrzeba konserwacji co parę lat. Towarem wysokiej jakości, który używany jest do wielkich rozmiarów przeszkleń jest aluminium. Nie wymaga on specjalnej opieki, co wpływa na jego wysoką cenę.

W dzisiejszych czasach izolacyjność cieplna nie zależy od wykorzystanego materiału do produkcji ram. Ważnym czynnikiem okazują się wymiary profilu lub dodatkowe części izolacyjne. Do wypełniania przestrzeni wewnątrz ram coraz chętniej stosuje się piankę. Izolacyjność wskazanych surowców jest do siebie zbliżona.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
ida1966
Ida Kozłowska

Muszę sprawdzić swoje okna, bo chyba są nieszczelne.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jaki dywan będzie idealny do twojego domu?
Data dodania:
  • 0.00
  • 1
Normy z 2021 roku odnoszące się do okien są trudne do spełnienia. Ich producenci są zobowiązani stosować dodatkowe rozwiązania. Potrójne szyby powinny posiadać solidne ramy oraz być odpowiednio zamontowane. Jak dobrze wiemy, okna wpływają na wizerunek budynku. Ich rozmiar i podział szyb wpływa na wysokość ceny. Warto poświęcić chwilę czasu i zastanowić się, jakie okna będą dla nas najlepsze (dobrze zrobić to w trakcie projektowania budynku). Z poniższego tekstu dowiesz się istotnych informacji o oknach.Izolacyjność cieplna okien - czy wiesz o niej wszystko?Na ogół podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją określający jest prawdopodobnie zazwyczaj wspominaną cechą oprócz materiału oraz koloru. Producenci stosują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej kwestii, podając dane tak, aby wypadały one najkorzystniej.Okna charakteryzują trzy różnorodn...