Pranie pieluszek wielokrotnego użytku – na co zwrócić uwagę?

Ocena
5.00

Jednorazowe pieluchy są proste w użytku, ponieważ można wyrzucić je od razu po użyciu. Inaczej jest w przypadku tych wielorazowych, które należy prać. Niektórzy rodzice obawiają się ich stosowania właśnie dlatego, że nie wiedzą, jak poprawnie korzystać i prać pieluchy wielokrotnego użytku. Jakie są najważniejsze zasady?

Pranie pieluszek tetrowych — na co zwrócić uwagę? 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły zapachem moczu, można dać do osuszenia i ponownie użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z zamknięciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności płukania ich pod wodą przed praniem, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W kwestii kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki umiejscowione w pieluszce, ale w większości przypadków odpowiedni będzie strumień zimnej wody. Wiele rodzin korzysta z bidetki, czyli małej słuchawki zainstalowanej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

PUL, wkłady, tetry i formowanki —jak prać? 

W kwestii wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie zaznaczył inaczej, powinieneś na początku dokładnie przepłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków piorących. To umożliwi pozbycie się moczu pozostającego w pieluszkach. Ten etap można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwy program prania: powinno być dość długie i odbywać się w ciepłej wodzie: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby wykorzystania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Do czego wykorzystuje się odkażacz w trakcie prania?

Troska o higienę to niezbędna sprawa, stąd pieluszki wielokrotne muszą być prane starannie, z możliwym usunięciem różnorakich drobnoustrojów. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii. W przypadku niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, ekologicznych i niewywołujących podrażnień proszków odkażających.

Jednostkowy koszt proszku nie jest wielki, i dla bezpieczeństwa można je także wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po skończonym praniu należy wywiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego nie powinno się go wystawiać na działanie promieni słonecznych i umieszczać bezpośrednio na kaloryferze.

Na co zwrócić uwagę podczas prania pieluszek? 

Naturalny materiał, który daje powłokę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma bardzo dużo zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i generalnie nie nadaje się do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

W przypadku wełny każdą pieluchę należy pokrywać warstwą lanoliny, która sprawia, że materiał staje się nieprzemakalny. W wielu przypadkach, jeśli pieluszka nie zostanie zabrudzona, wystarczy ją wywietrzyć. Jeśli zamierzasz wyprać pieluchę, zrób to ręcznie, lecz nie wyciskaj materiału. Najlepiej rozłożyć na suchym ręczniku, aby odcisnąć wodę i wywiesić do wyschnięcia.

Kategoria: Rodzina i dzieci
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jednorazowe pieluchy są proste w użytku, ponieważ można wyrzucić je od razu po użyciu. Inaczej jest w przypadku tych wielorazowych, które należy prać. Niektórzy rodzice obawiają się ich stosowania właśnie dlatego, że nie wiedzą, jak poprawnie korzystać i prać pieluchy wielokrotnego użytku. Jakie są najważniejsze zasady?Pranie pieluszek tetrowych — na co zwrócić uwagę? Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły zapachem moczu, można dać do osuszenia i ponownie użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z zamknięciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma kon...