O czym pamiętać jeszcze przed wzięciem kredytu hipotecznego?

Ocena
0.00

Wraz z wejściem w dorosłe życie, młody człowiek myśli o swoim mieszkaniu. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ nieruchomość kosztuje bardzo dużo. W tym momencie na ratunek przychodzi bank z kredytem mieszkaniowym. Polega on na pożyczeniu przez bank wymaganych pieniędzy dla kredytobiorcy, po czym on zobowiązuje się spłacać systematycznie raty z odsetkami przez umówiony czas. Oprócz tego należy posiadać wkład własny, który szeroko omawiamy w artykule!

Podstawowe zasady ubiegania się o hipotekę

Wkład własny jest pozyskanymi indywidualnie pieniędzmi przez ewentualnego dłużnika, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie koronawirusa coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej posiadłości. Całkowita kwota, która stanowi wkład własny, jest przelewana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to deweloper, właściciel sprzedawanego mieszkania lub domu.

Dostępne formy wkładu własnego i jego wartość

Bardzo ważne jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa niż nagromadzone na koncie bankowym pieniądze. Jeśli planowana jest budowa domu, to w banku naszym wkładem własnym, może stać się działka, na której ten dom powstanie. Jednak musimy być właścicielami tej ziemi. Wybornym pomysłem na wkład własny jest także inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na poczet wkładu własnego.

Standardowy okres trwania kredytu hipotecznego

Ta kwestia jest złożona, ponieważ banki analizują wiek potencjalnego dłużnika i okres, w którym zamierza przejść na emeryturę. Zazwyczaj czas trwania kredytu hipotecznego oscyluje w okolicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym krótszy okres pozostał do jego uregulowania. Warto mieć świadomość tego, że instytucje finansowe mają inne granice maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Dlatego warto sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.

Sposoby na spłacenie kredytu hipotecznego wcześniej

Pozbycie się wieloletniego kredytu wpływa korzystnie na kredytobiorcę. Może odetchnąć z ulgą, gdyż nie ciąży już na nim zobowiązanie finansowe dla banku. Ma lepszą zdolność kredytową na przyszłościowe inwestycje oraz więcej pieniędzy w portfelu ze względu na oszczędności na odsetkach. Jest to naprawdę wspaniała wiadomość! Zanim jednak zdecydujemy się spłacić wcześniej kredyt, to upewnijmy się, że prowizja dla banku nie pochłonie dużej ilości naszych pieniędzy!

Kategoria: Biznes i finanse
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii