Mechanik samochodowy - jak nim zostać i na jakie warunki pracy się przygotować?
Na rynku istnieje bardzo dużo zawodów, które odchodzą do lamusa i zwyczajnie umierają. W XXI wieku co i rusz pojawiają się nowe technologie, które niekiedy wypierają konieczność ludzkiej pracy. Taka sytuacja raczej nigdy nie dotknie zawodu mechanika. Innowacyjne technologie w obecnych samochodach wcale nie zapewniają niezawodności. Przeciwnie — im więcej elektroniki, tym więcej usterek może pojawić się w naszych autach. Zawód mechanika wydaje się zatem skrojony na miarę obecnych czasów. Dowiedz się o nim więcej.
Mechanik samochodowy — jak zdobyć uprawnienia zawodowe?
Najbardziej modną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej czy też technikum o profilu mechanika samochodowego. Poniektórzy pasję oraz talent w tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest dodatkowo samoukami.
Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach samochodów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie przeprowadzać tego typu naprawy samodzielnie. Dla pracodawcy najważniejsze są kompetencje. Zawód czy też tytuł da się zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami to się nie uda. Ten czynnik jest najważniejszy.
Jak wyglądają obowiązki mechanika samochodowego?
Na to pytanie pierwszą odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed przeprowadzeniem napraw specjalista musi rozpoznać awarię. Czasem jego zadanie na tym się kończy.
Mechanik powinien być w stanie współpracować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.
Czy mechanicy samochodowi muszą zmagać się z trudnościami w pracy?
Ciężar, którym charakteryzują się samochody, a także ich rozmiary, sprawiają, że to mechanik nadzwyczaj często musi dopasować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tej przyczyny bardzo często odbywa się w pozycji leżącej pod pojazdem, stojąc z głową skierowaną w górę pod pojazdem oraz w kanale warsztatowym czy też w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Ile zarabia mechanik samochodowy?
Zdrowy kręgosłup może być niezbędny, aby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są niezwykle ciężkie. Ich montaż może powodować potrzebę użycia olbrzymiej siły oraz odpowiedniej kondycji. Należy uważać i zabezpieczać się przed tym, aby nic nie przygniotło nam nogi.
Po czym poznać dobrego mechanika samochodowego?
Nie ma ściśle określonych reguł, które świadczyłyby o tym, czy dany mechanik samochodowy jest dobry, czy zły. Podobnie jak w każdym zawodzie, który opiera się o usługi, bardzo łatwo jest zweryfikować jakość. W obecnych czasach praktycznie każdy ma dostęp do Internetu, a w nim można bez problemu odszukać opinie klientów, którzy korzystali z usług danego warsztatu.
Dużo wniosków można wyciągnąć już po samym podjechaniu pod warsztat. Jeśli mechanik posiada na swoim placu dużo aut, oznacza to, że jest duża kolejka klientów, którzy czekają na swoje naprawy, a to sprawia, że nabieramy więcej zaufania do kompetencji mechanika. Jeśli parking przed zakładem jest pusty, a mechanik ma wolne miejsca w grafiku "od ręki", powinna nam się zapalić czerwona lampka.