Kontrola jamy ustnej — dlaczego i kiedy jest istotna?

Ocena
0.00

Obawa przed stomatologiem nie powinna być na tyle silna, że całkowicie omijamy wizyty u dentysty. Kontrole stomatologiczne są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu uzębienia. Jest tak dlatego, że wszystkie problemy zostają wykryte bardzo szybko, jeszcze zanim sytuacja okaże się być poważna. Regularne wizyty u dentysty gwarantują spokój i brak jakichkolwiek dolegliwości bólowych.

Kontrola stanu jamy ustnej – konsultacje stomatologiczne

Raz na pół roku zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego i najbardziej podstawowego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co skutkuje nierzadko poważnymi problemami w leczeniu. Dlatego tak ważne jest, by pilnować terminów kontroli i nie czekać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.

Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na rozpoznanie ewentualnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i również w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.

Kiedy wykonać rutynowy przegląd stomatologiczny?

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Z początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy wykorzystywać, by uniknąć konkretnego problemu. Jest to odpowiedni moment, by nadmienić lekarzowi o naszych ewentualnie występujących, nawet sporadycznie, bólach i dolegliwościach.

Potem dentysta analizuje nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, bada również stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Gdy stomatolog zapozna się już naszymi kłopotami, może konkretną zmianę w uzębieniu zakwalifikować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest bez zarzutu czy też występują zaledwie drobne wątpliwości co do stosownej pielęgnacji zębów, stomatolog pomoże nam wybrać stosowny rodzaj pasty, szczoteczki do zębów czy typ nici dentystycznej do odpowiedniej higieny. W niektórych przypadkach stomatolog może uznać, że odpowiednim jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty czy chirurga zębowego.

Kiedy warto wykonać zdjęcie rtg zęba?

W kłopotliwych przypadkach nieodzowne jest dokonanie szczegółowego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by konkretniej zobaczyć, jak wygląda układ kostny i jak jest usytuowany problematyczny ząb. Nie wszystkie zmiany będą wyraziste w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Tego typu badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego czy też leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być widoczny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe jak również stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest również konieczne przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Prócz tego, stomatolog może wykonać rutynowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów.

Kobiety w ciąży i dzieci – kiedy wybrać się do dentysty? 

Szczególnie ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o małoletnich, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeśli jesteś w ciąży, a nie zdążyłaś przeprowadzić przed jej rozpoczęciem kontroli uzębienia u stomatologa, koniecznie zrób to, jak najszybciej. Wiele zabiegów jest niedozwolonych w pierwszym trymestrze, ze względu na zakaz przepisywania leków znieczulających na tym etapie ciąży. Mimo to wiedza o stanie jamy ustnej pozwoli Ci zaplanować dalsze działania na drugi trymestr ciąży.

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
klara52
Klara Majewska

Nienawidzę chodzić do dentysty, ale moje zęby szybko się psują.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Obawa przed stomatologiem nie powinna być na tyle silna, że całkowicie omijamy wizyty u dentysty. Kontrole stomatologiczne są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu uzębienia. Jest tak dlatego, że wszystkie problemy zostają wykryte bardzo szybko, jeszcze zanim sytuacja okaże się być poważna. Regularne wizyty u dentysty gwarantują spokój i brak jakichkolwiek dolegliwości bólowych.Kontrola stanu jamy ustnej – konsultacje stomatologiczneRaz na pół roku zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego i najbardziej podstawowego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co skutkuje nierzadko poważnymi problemami w leczeniu. Dlatego tak ważne jest, by pilnować terminów kontroli i nie czekać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na rozpoznanie ewentualnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co u...