Gry edukacyjne - jak uczyć dziecko przez zabawę?

Ocena
0.00

Gry edukacyjne to jedna z lepszych form rozrywki dla naszych dzieci. Mają one pozytywny wpływ na rozwój kilkulatka. Jeśli więc nie chcemy, aby nasze pociechy surfowały tylko po Internecie i nie miały z tego żadnych korzyści, postawmy na gry o charakterze dydaktycznym. Obecni producenci mają w ofercie szereg gier. Jak wybrać tę najlepszą?

Gry dydaktyczne dla dzieci — jakie mają plusy?

W szczególności uatrakcyjniają naukę naszym dzieciom. Powodują, że żmudne uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wraz z wszystkimi domownikami. Rozwijają twórcze myślenie, przyswajanie reguł i zasad oraz samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Wiele młodych umysłów nie nawykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce możemy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i bez trudu realizuje swoje cele. Sposób ten jest także niezawodny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości jak również może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych, oraz słabszych stron.

Kolejnym aspektem, z jakiej przyczyny warto wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest mnóstwo produktów, jakie pomogą naszym dzieciom zapamiętać choćby nowe słówka w języku angielskim, co kiedyś może zaprocentować. Wszystkie te plusy odnajdziemy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w piorunującym tempie, bo przecież gramy, czyli się bawimy.

Czy grę należy dopasować do wieku?

Podstawa to dobrać gry dostosowane do wieku. Nie tylko zabezpieczy to nasze pociechy przed wulgarnymi treściami czy efektami nienadającymi się dla maluchów, ale również spowoduje, że nie porzucą jej w kąt po paru minutach. Nie możemy dać dzieciom gry zbyt trudnej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt łatwa nie przyczyni się do pożądanego efektu, to znaczy progresu dziecka.

Następna sprawa, to co nasze dziecko potrafi czynić dobrze, a czego nie. Jeżeli potrafi już nazwać większość zaprezentowanych mu zwierząt, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli widzimy, że nasza pociecha dobrze sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej istotnej cechy, to może spróbujmy zaintrygować go grami ogólnorozwojowymi jak szachy czy sudoku.

Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale także co go interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, jaki ubóstwia strażaków oraz wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo sądzimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego upodobań. Jeżeli chcemy mieć po części z głowy trudny wybór, należałoby udać się do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim oraz sprzedawcą wybierzemy stosowną grę.

Czy na każdym sprzęcie można grać?

Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Na wszystkim można grać. W Internecie jest tak dużo tytułów na każdy typ konsoli, komórki bądź tabletu, że tak naprawdę nie musimy wydawać olbrzymich pieniędzy, ażeby ucieszyć naszą pociechę oraz oprócz tego przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.

Jak uświadamiać dziecko, które korzysta z Internetu?

W Internecie czyha w dzisiejszych czasach bardzo dużo zagrożeń. Te największe wcale nie pochodzą wyłącznie od dorosłych. Pedofilia, czy wyłudzanie danych to oczywiście bardzo popularne niebezpieczeństwa i rodzice powinni stale trzymać rękę na pulsie, udostępniając dzieciom urządzenia multimedialne.

Dzieci coraz częściej doświadczają przemocy również od... rówieśników. Wydaje się niebywałe, jak to możliwe, że już nawet kilkulatki skłonne są do szerzenia hejtu. Pewne wzorce ukształtowane we wczesnych latach mogą później w okresie nastoletnim bardzo mocno zachwiać psychiką młodego człowieka. Dziecko powinno być świadome tego, że nie należy nikogo krytykować, wyśmiewać się, czy drwić.

Niektóre gry internetowe przeznaczone są do zabawy w grupach. Nasze pociechy muszą wiedzieć, że ekran monitora nie zapewnia im anonimowości i nie daje prawa do niemoralnego zachowania. Podstawą jest szczera rozmowa rodzica z dzieckiem.

Kategoria: Sport i rekreacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
zdzislaw84
Zdzisław Borkowski

Na pewno trzeba uważać, aby gry były dopasowane do wieku naszego dziecka.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów

Gry edukacyjne to jedna z lepszych form rozrywki dla naszych dzieci. Mają one pozytywny wpływ na rozwój kilkulatka. Jeśli więc nie chcemy, aby nasze pociechy surfowały tylko po Internecie i nie miały z tego żadnych korzyści, postawmy na gry o charakterze dydaktycznym. Obecni producenci mają w ofercie szereg gier. Jak wybrać tę najlepszą?Gry dydaktyczne dla dzieci — jakie mają plusy?W szczególności uatrakcyjniają naukę naszym dzieciom. Powodują, że żmudne uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wraz z wszystkimi domownikami. Rozwijają twórcze myślenie, przyswajanie reguł i zasad oraz samodzielność w podejmowaniu decyzji.Wiele młodych umysłów nie nawykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce możemy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i bez trudu realizuje swoje cele. Sposób ten jest także niezawodny w nauce wytrwałości oraz cierpliw...