Czego potrzebujesz, aby nakręcić własny film dokumentalny?

Ocena
0.00

Filmy dokumentalne są istotnym elementem kinematografii. Historia, którą zaprezentuje twórca zapisuje się na długo. Ten gatunek filmowy to szansa na zapis wielu sytuacji i postępowania. Dzięki temu filmowi można zaprezentować swoją historię w dowolny sposób. 

Jeśli interesuje Cię tematyka tego gatunku i chciałbyś nakręcić swój film, ten artykuł jest dla Ciebie.

Te elementy są decydujące w filmie

Na początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić też nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz mocno trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz w filmie – czy się przydaje? 

Scenariusz jest ważny wówczas, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – czyli popularnie zwany lektor. Rozpisany tekst, który będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia czy muzykę.

Jeżeli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, jeżeli chcesz zawrzeć w swoim filmie kilka osób, które będą narratorami historii. Jest to trochę trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Podstawowy sprzęt w filmie

Do stworzenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie cechowało się dużą dynamicznością – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego i mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy przytoczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, aby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – ważne jest, aby nie zbierał przypadkowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw na pewno przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do fachowych programów, to wspaniale, natomiast jeśli tego dostępu nie masz, to w Internecie znajdziesz dużo darmowych opcji.

Ujęcia w filmie - stawiajmy na ilość

Tak się składa, że w filmie dokumentalnym możemy używać dowolnej ilości ujęć. Jeśli jesteś reżyserem, to sam decydujesz o tym, jak będą prezentowały się Twoje ujęcia oraz w jakim klimacie zostaną nakręcone. Do wyboru masz opcje, takie jak dron, statyw oraz ujęcia z ręki. Możesz te metody połączyć w całość! Jak już wspomniano, niezbędny jest również zarys lub plan.

Ważna rada - nagrywaj sporą ilość zdjęć, nawet gdy myślisz, że jest ich za dużo! "Overshooting" oznacza "nagrywanie za wiele", a w filmie dokumentalnym taka ilość jest na pewno zaletą!

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Filmy dokumentalne są istotnym elementem kinematografii. Historia, którą zaprezentuje twórca zapisuje się na długo. Ten gatunek filmowy to szansa na zapis wielu sytuacji i postępowania. Dzięki temu filmowi można zaprezentować swoją historię w dowolny sposób. Jeśli interesuje Cię tematyka tego gatunku i chciałbyś nakręcić swój film, ten artykuł jest dla Ciebie.Te elementy są decydujące w filmieNa początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić też nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz mocno trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.Scenariusz w filmie – czy się przydaje? Scenariusz jest ważny wówczas, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – czyli popularnie zwany lektor. Rozpisany tekst, który będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, uję...